5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1170 odgovora
  • 125163 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1170

21.318.01.00.260 Elisa stavljena i ništa...samo 4g..idemo na LMT verziju..

 

Stavljena i Latvijska LMT verzija..ništa..i dalje 4g veza..doduše piše pod device information CA mode: yes ali veza i dalje 4g pod bilo kakvom promjenom opcije ništa ju ne mijenja na 4g+...niti toolbox,ltewatch…

 

Razina korisnika 1

Ptrobaj staviti skidati neku fajlu i promijenit će se u 4G+.

U stanju mirovanja routera okačen je na običan 4G, kad skuži da se nešto skida uključi CA

Probam pa javim.Lp

Stavio da skida film,ništa...isto..i dalje stoji 4g..

Stavio da skida film,ništa...isto..i dalje stoji 4g..

 

Što ti stoji pod Network → Preferred mode ?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Na tom routeru ti neće pisati 4G+ ali sa ta dva FW radi agregacija isprobaj samo 800  brzinu pa zatim samo 1800 i poslije na auto i na auto ti mora biti približan zbroj brzina sa pojedinačnih frekvencija.

Stavio da skida film,ništa...isto..i dalje stoji 4g..

 

Što ti stoji pod Network → Preferred mode ?

4g/3g auto

Na tom routeru ti neće pisati 4G+ ali sa ta dva FW radi agregacija isprobaj samo 800  brzinu pa zatim samo 1800 i poslije na auto i na auto ti mora biti približan zbroj brzina sa pojedinačnih frekvencija.

Samo kad stavim 4g/3g auto i cekiram sve bandove koje router podrzava tek onda ide do nekih 150/160mbps a ako stavim samo 4g mode i odaberem tipa 800mhz+1800mhz CA mode pise NO i brzina je oko 100mbps.

 

Na tom routeru ti neće pisati 4G+ ali sa ta dva FW radi agregacija isprobaj samo 800  brzinu pa zatim samo 1800 i poslije na auto i na auto ti mora biti približan zbroj brzina sa pojedinačnih frekvencija.

Najbolje radi kad se postavi u 4g/3g auto i odaberu svi bandovi koje router podrzava,tada CA radi i ide do nekih 160mbps DL i 40/45 UL,sve ostale opcije ako odaberem CA mode je iskljucen.Ako npr stavim samo 4g i 800mhz+1800mhz tada ide do nekih 100/40mbps i kao sto rekoh CA nije u funkciji.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

CA ti radi jer jer preko 150Mbps ne možeš dobiti na jednoj frekvenciji. Nisi napisao kolika ti je brzina na pojedinačnim frekvencijama samo 800 i samo 1800. 

CA ti radi jer jer preko 150Mbps ne možeš dobiti na jednoj frekvenciji. Nisi napisao kolika ti je brzina na pojedinačnim frekvencijama samo 800 i samo 1800. 

Na 800 oko 60-70 DL i 30-35 UL a na 1800 oko 100-110 DL i 40-45 UL

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Znači da ti radi CA kad zbrojiš brzinu 800+1800 znači od 160 do 180Mbps . Jedino vidi kad ti je najbolje kad je na AUTO ili kada mu zadaš 800+1800 ali na AUTO mora raditi sasvim ok. I kad mu zadaš način na koji hoćeš da radi dobro je restartati router.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Bilo bi dobro da isprobaš i brzinu na B1 tj 2100Mhz pa da vidiš koliku brzinu bi imao sa 3CA routerom pošto toranj na koji se spajaš ima 3 frekvencije.

Pozdrav Daworine i ostala ekipa,
 
uzeo sam danas Internet posvuda od T-Coma sa 60 GB za 49 kn/mj sto mi je backup za Teams pozive sa kolegama jer mi konstantno pucanje fiskne Optime radi nocne more (DL: 6, UL: 0,6 Mbps).
 
U paketu sam dobio mali router Alcatel MW40V za 99 kn koji radi ocajno (DL: 5, UL: 3 Mbps). Kada sam stavio karticu u mobitel Huawei p20 imao sam puno bolje rezultate. Zato bi volio kupiti neki CAT 6 router za oko cca 1000 kn pa molim za vase misljenje.
 
Evo zato malo vise informacija.
Slijedeci iskustva sa ovog foruma istrazio sam situaciju:
 
1. Dostupni T-Com odasiljaci:
Mobitel je lovio signal sva tri banda (1, 3, 20) odasaljica 1 koji je dalje od mene visoko na brdu i opticki vidljiv sa balkona. Mobitel je lovio signal oba banda (3, 20) sa odasiljaca 2 koji je sa prozora tavana na straznjem dijelu kuce opticki vidljiv.

 

 

2. Test agregacije signala
Prvo sam setao po dvoristu da ulovim sve moguce signale i provjerim da li radi zbrajanje signala. Naravno dbm je zato bio dosta los radi okolnih kuca, ali je mobitel ulovio razne 2CA kombinacije: 1800 +1800, 800 + 1800, 2100 + 1800, 1800 +2100.

 

3. Test lokacija balkon i hodnik - tu prevladava uglavnom signal sa velokog odasljaca na brdu.
U samoj sobi na 1. katu gdje je laptop i radni stol je signal relativno slabiji ( oko -103 dbm), agregacija radi sporadicno, a DL se ovisno o dobu dana krece od 5 do 20 Mbps, UL isto svasta pokazuje.

 

Na balkonu i hodniku 1. kata je stanje bolje: DL je u 8 navecer u doba najveceg opterecenja bio 18 Mbps, a UL 23 Mbps iz cega je vidljivo da je Odasljac 1 preopterecen u popularnim terminina. Oko pola 11 je na istom mjestu DL bio skoro 50 Mbps.
 

 

4. Test prozor na tavanu - tu prevladava signal sa blizeg odasljaca.
Po cijelom tavanu je signal radi krova kuce los i vuce prema -100 dbm, ali na prozoru koji gleda prema Odasiljacu 2 je signal bio odlican cak oko 8 sati navecer sa DL 70, UL 30 Mbps, dok je u ponoc potegnuo do 100 Mbps.

 

Od svih ovdje preporucenih CAT 6 routera jedino sam uspio na trzistu naci ZTE MF286 ( https://aloalo.hr/zte-mf286-cat6-lte-router-proizvod-15474/ ) koji nije tako dobar kao Huawei, ali ama bas ni jedan spomenuti Huawei model ne nalazim trenutno ponudi nekog online ducana.
 
Ono sto jedino nalazim od CAT 6 su Mikrotik routeri:
 
Od rjesenja mi zato pada na pamet uperiti LHG LTE6 kit na prozor tavana prema najjacem odasljiacu i onda dalje povuci kabel do laptopa u sobi (20 m) ili na neki low cost wifi router na tavanu. Druga je opcija staviti Chateau LTE12 na hodnik na 1. katu i uzeti sva tri banda udaljenijeg odasiljaca sto ide sa CAT 12. Koliko su to dobre opcije?
 
Internet ne trebam za download ili stream nego iskljucivo da imam stabilnu vezu za dane kada radim home office, da u Skype pozivima nemam robotski glas ili da VPN stalno puca kao preko fiksne Optima linije. Zato bi 60 GB iz Interneta posvuda sa stabilnim 20-30 Mbps vec bilo dovoljno za posao, a Optimu imam za sve druge manje kriticne stvari.
 
Bio bih zahvalan na vasem misljenju.
Razina korisnika 7
Bedž +4
  • DanijelM  Router koji si dobio je CAT4 router i radi samo na jednoj frekvenciji. Inače taj operater ima u ponudi i cat6 routere samo treba tražiti da ti daju kod uzimanja usluge. Zatim trebaš vanjske antene neovisno koji router imaš jer signali su ti loši. Imaš kod nas B535-232 za kupiti. A ako te zanimaju ostali routeri može PP.

Razina korisnika 2

svaka čast ekipa !!!

drago mi je da se i dalje trudite olakšati živote korisnicima, davorine hvala za info za infrastrukturu  i pomoći oko pronalaska riješenja. 

 

spašen sam 

 

 

 

Pozdrav ekipa,

treba mi pomoć - koristim vec cca. 2g A1 4G homebox jer mi je u zgradi parica očajne kvalitete. Kupio sam Asus 4G-AC68U router i to je lijepo radilo. Sad sam tražio i telefonsku liniju preko 4G i dobio novi SIM ali izgleda da nema šanse natjerati Asusa (koji nema RJ11 konektor na sebi) da daje izlaz za telefon. Čak sam mislio uzeti i kabel RJ45 na RJ11 i spojiti ga u LAN/WAN konektor na router ali mislim da je to promašaj totalni?

Ako to zaista nije izvedivo, a s obzirom da mi treba dobar router za 4G da li ima smisla zamjena za Huawei B818-263 (izgleda da ima RJ11 i valjda to radi kako spada?) te gdje ga uzeti (može i polovan ili na firmu ili zamjena, šta god..).

Pozdrav! Potreban mi je pristup 4g ruteru iz daljine, postavio sam ddns u postavkama rutera, no-ip.com dobije uredno public IP adresu ali ne mogu se spojit, ne otvara ništa. Negdje sam pročitao da je to zato što operater dodijeljuje SHARED PUBLIC IP adrese. Zvao sam službu za korisnike ali oni mi kažu da tu nema pomoći, da je to radi naše sigurnosti 😂

Ne pušim tu priču da se ne može. Mora postojati način. Mislim na taj ruter kasnije spojiti kameru pa mi je bitno da to proradi. Hvala unaprijed na pomoći!

 

PS - ruter je Huawei B535

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pozdrav ekipa,

treba mi pomoć - koristim vec cca. 2g A1 4G homebox jer mi je u zgradi parica očajne kvalitete. Kupio sam Asus 4G-AC68U router i to je lijepo radilo. Sad sam tražio i telefonsku liniju preko 4G i dobio novi SIM ali izgleda da nema šanse natjerati Asusa (koji nema RJ11 konektor na sebi) da daje izlaz za telefon. Čak sam mislio uzeti i kabel RJ45 na RJ11 i spojiti ga u LAN/WAN konektor na router ali mislim da je to promašaj totalni?

Ako to zaista nije izvedivo, a s obzirom da mi treba dobar router za 4G da li ima smisla zamjena za Huawei B818-263 (izgleda da ima RJ11 i valjda to radi kako spada?) te gdje ga uzeti (može i polovan ili na firmu ili zamjena, šta god..).

Ako Asus  nema priključak za telefon onda ga ni na koji način ne možeš upogoniti da imaš telefon. Da b818 i B715 imaju podršku za tel, Samo kod B818 treba pripaziti koji FW imaju jer na nekima je tel blokiran FW-om.  Javi se u PP 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pozdrav! Potreban mi je pristup 4g ruteru iz daljine, postavio sam ddns u postavkama rutera, no-ip.com dobije uredno public IP adresu ali ne mogu se spojit, ne otvara ništa. Negdje sam pročitao da je to zato što operater dodijeljuje SHARED PUBLIC IP adrese. Zvao sam službu za korisnike ali oni mi kažu da tu nema pomoći, da je to radi naše sigurnosti 😂

Ne pušim tu priču da se ne može. Mora postojati način. Mislim na taj ruter kasnije spojiti kameru pa mi je bitno da to proradi. Hvala unaprijed na pomoći!

 

PS - ruter je Huawei B535

Nazovi ih i reci da te maknu sa CGNAT-a da trebaš zbog kamera. Koliko znam dosad je svima koji su tražili bilo maknuti sa CGNAT-a

Žalio se A1 da mi se ZTE 286r restarta kada se prikopča 15 uređaja (u nadi da ću dobit b535) i sad mi poslali mf283 :cry: . Da li da ih opet zivkam ili da jednostavno odustanem i kupim privatno pošteni router?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Nisi jedini sad im je to nova fora i još par forumaša je dobilo 283. Mislim da nemaju više u ponudi 535 tako da nabavka u svom aranžmanu.

Lijep pozdrav svima. Vidim da je ovdje prilično aktivno i da daworin rastura na ovoj temi.  Pratio sam neko vrijeme a sada bi mi trebala i pomoć. Imao sam pokućni internet od Tele2 ali su smanjili promet na 200 gb. Pošto mi takva vrsta interneta treba samo ljeti računam baš me briga uzet ću A1. Kad i oni smanjili na 400 gb :(. Svejedno sam ga nedavno uzeo i preko weba i uz njega router Huawei B311-221 za 499 kn. Ranije sam imao i još uvijek imam Dlink dwr921. Pošto mi je slab signal na B311 sam imao DL oko 5 mbps a kad sam mu spojio jednu antenu sa Dlinka onda između 30 - 35 mbps.  Prebacio sam SIM u Dlink i dobio tih 30 - 35 mbps. Možda ćak i malo bolje nego sa B311 jer Dlink ima dvije antene?  Nisam znao da sada A1 nudi samo SIM karticu i bez obveze kupovine njihovog routera. Sada se mislim da vratim sve skupa i  uzmem samo novi SIM. Ta brzina od 30 - 35 mi je sasvim dovoljna jer ne radim ništa posebno. Čak mi odgovara da nije 100 ili više da mi ne potroše promet na torenta :). Vjerojatno bih je mogao povećati dodavanjem iskrinih antena ali za sada nemam tu namjeru. Moje pitanje je ima li smisla potrošiti tih 500 kn i ostaviti ovaj Huawei ili da nastavim sa Dlinkom?

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • FranjoGrgur  Nema smisla ostaviti  Huawei B311-221 odjavi i vrati router uzmeš ponovo samo sim i za početak imaš  Dlink dwr921,a kasnije te novce od b311 iskoristiš za kupnju boljeg routera.

Odgovori