Riješeno

Homebox ZTE MF283 Plus

  • 28 December 2016
  • 83 odgovora
  • 60827 pregleda

Razina korisnika 6
Bedž +4
Vidio sam danas slučajno na web stranicama podrške da je izbačena nadogradnja firmware-a za ovaj uređaj? Da li netko zna kada je nadogradnja puštena te što se s njome promjenilo/popravilo?
icon

Najbolji odgovor od A1_Silvio 29 December 2016, 09:46

Pogledaj original

Odgovora 83

bok, ima netko zadnji frimware i upute kako da ga postavim?!. Router mi se čudno ponaša i reset ne pomaže,  pa mislim flash napraviti.

Hvala

Pozdrav,

Imam zte mf283+. Signal bez antena je 102-104dbm. Sa spojene obje antene iz homebox kutije signal je losiji nego bez njih. Imao sam jednu neiskoristenu antenu na krovu kuce koju sam spojio na ruter na lijevi ulaz(sa straznje strane) i signal se povecao na 85-87dbm, no brzina je identicna. Ako spojim antenu na prikljucak iznad sim kartice internet uopce ne radi. Ima li rjesenje za to?

Hvala!

Razina korisnika 6
Bedž +4
Hvala nisam skrolao, sad vidim. Mislim da će biti od koristi. Naime moram starom pokazati šta treba pronaći negdje među stvarima na tavanu. Valjda će skužit 🙂
Pozdrav,

Treba mi usluga nekog od forumaša koji koristi ovaj router.

Molio bih nekoga da mi uslika one antene što idu uz njega. Najbolje bi bilo ako ih netko ne koristi već ih drži zapakirane u najlonu, ali može i u upotrebi.

Hvala!


Ako pomaže, imaš odmah gore u mom postu, druga slika, antene koje dobiješ s ruterom i montirane na prozor.
Razina korisnika 6
Bedž +4
Pozdrav,

Treba mi usluga nekog od forumaša koji koristi ovaj router.

Molio bih nekoga da mi uslika one antene što idu uz njega. Najbolje bi bilo ako ih netko ne koristi već ih drži zapakirane u najlonu, ali može i u upotrebi.

Hvala!
Eto, možda nekome pomogne, a možda dodatno zbuni moje testiranje.

2016.g sam uzeo TELE2 pokućni i brzina je bila od 20 do 30 Mbps 💪
U te dvije godine brzina se smanjivala svako malo i tako je zadnjih 6 mjeseci bila od 2 do 5 Mbps. Pretpostavljam da je razlog što je sve više ljudi uzimalo kod njih pakete, a mrežu nisu nadograđivali.

Ugovor mi je istekao prije 10-tak, pročitao ovaj post i nisam ziher jel bolje ostaviti TELE2, uzeti neki kvalitetniji 4G ruter ili ipak otići u VIP po Homebox Duo i testirati ga 5 dana.

Ovo su moji rezultati:


S antenom koju sam koristio na Tele2 Huawei ruteru





S antenama koje sam dobio u VIPu sa ZTE ruterom




Bez antena. Samo ZTE ruter.



Ne znam si objasniti da je signal bez antena "jači" nego sa ZTE VIP antenama 🤔

Isto tako, ove brzine su mjerene u tom trenutku, ali moram priznati da je u dva dana testiranja bilo situacija kada je sa ZTE antenama na HSPA+ mreži brzina bila veća nego s antenom na prvoj slici i na LTE mreži. Uglavnom s antenom od prije imam najjači signal na LTE-u definitivno.

Nalazim se u pograničnom području sa Slovenijom i signali na mobitelima su općenito loši.

Osim drastičnog pada brzine na Tele2 pokućnom internetu, veći problem je bio da nije bilo konzistentnosti tijekom dana pa mi je nerijetko brzina bila i 100-150 Kbps-a ili interneta nije bilo uopće. Ispada i prekida u zadnjih nekoliko mjeseci bezbroj.

E sad, brzina nije uopće veća na VIPu nego što je na Tele2, ali razlog zbog kojeg ću vjerojatno uzeti VIP je donji graf koji sam screenshotao iz HAKOM aplikacije. Tu se lijepo vidi da je u zadnjih 1,5 godinu brzina testiranja korisnika kod T-coma i VIPa rasla, a jedino Tele2 padala.




Moj zaključak je da nije bitno na kojoj si mreži, 3G ili 4G (naravno ovdje mislim na nas koji ne možemo iskoristiti svih 115 Mbpsa nego imamo 10/20/30 brzinu downloada), nego kakva je "propusnost" na tvojoj lokaciji. Naime, prvo sam na Tele2 koristio Huawei bez antena, onda je brzina mjesečno padala i padala, pa sam kupio antenu iz prve slike na eBayu za cca 20$ i brzina nije bila ništa bolja, ali sam imao bolji signal na 4G mreži. Onda sam prebacio samo na 3G mrežu i brzina je bila veća nego na 4G (da točno tako, na 4G je npr bila 2Mbps, onda prebacim na 3G i brzina skoči na 7 Mbps 🕺🏿 ), zato što je većina korisnika koristila resurse s odašiljača na 4G mreži. Ali kako sam već opisao gore, Tele2 nije ništa ulagao u infrastrukturu, ili barem nije otkupio dovoljno kanala/snage ili čega već od T-coma.

Samo se nadam da VIP nema neki programčić koji novim korisnicima u startu propušta velke količine Mbpsa pa s vremenom počne smanjivati paketiće 😎
Razina korisnika 1
I evo ga:
Lijevo je Ralink RT3352 Wi-Fi modul, a u sredini je (kako je i Vip_Puljac naveo) modul s Qualcomm MDM9225 2G/3G/4G čipsetom. Slike su s ruske stranice 4PDA.

O čipsetu:
"The MDM9225 and MDM9625 chipsets are Qualcomm’s third generation of LTE modem chipsets. In addition to supporting both LTE Advanced (LTE Release 10) and HSPA+ Release 10 (including 84 Mbps dual carrier HSDPA), they are backward compatible with other standards including EV-DO Advanced, TD-SCDMA and GSM. The chipsets contain the industry's only modems to integrate 7 different radio access modes on a single baseband chip: cdma2000 (1X, DO), GSM/EDGE, UMTS (WCDMA, TD-SCDMA) and LTE (both LTE-FDD and LTE-TDD)."
Razina korisnika 1
Napomena Spaljenom u vezi "Wi-Fi" modula kojeg je "našao" - nije primijetio da "Wi-Fi" modul ima 3 (slovima: TRI) konektora - prvi je MAIN, drugi GPS (ne koristi se na većini uređaja), treći je AUX. Tako da se ipak radi o Qualcommovom Sierra 3G/4G modulu. Ovu tvrdnju možeš pobiti jedino da skineš metalni pokrov s modula, i uvjeriš se sam.
Razina korisnika 4
I nakon više od 10 dana problem nije riješen, ako se ne riješi znate Vip-ovci što vas čeka!
Samo da se pohvalim brzinom skidanja koja je 112 KB/s, a još sam unutar 100gb prometa i tako mi je svaki dan...
Kako otvoriti navedeni router? imam problema sa čitanjem sim kartice?
Razina korisnika 4
I Vip-ovci i dalje nema odgovora, kako je moguće da na mjestu gdje stoji ruter, da mobitel koji je na Vašoj mreži izmjeri 5x veću brzinu nego što ja trenutno imam, kako to objašnjavate!

I dalje ste bez odgovora?
Razina korisnika 4
Sve mislim da Vip ciljano uništava mene, jer odgovora nema nigdje niti putem FB, ovdje na forumu i SZK, koji je smisao svega toga, više dobijem informacija kad odem u Vip centar i zatražim raskidanja pretplate onda se sve može riješiti....

Samo da znate da ču biti dosadan na sve moguće načine dok se netko ne udostoji odgovoriti na moje pitanje i riješi problem!
Razina korisnika 4
Dali još netko ima problem sa brzinama, već 3 dana imam problem! Ruter stoji ne pomaknut od prvog dana, ali od subote imam problem sa brzinama koje su u rangu dial-up-a, uredan LTE signal, ali imam 3 crtice, Jačina signala-106 dBm.
Pa me zanima Vip-ovci koje je vaš odgovor! Sutra ako se šta ne promjeni zovem SZK i pišem prigovor, kako je moguće da radi sve super i onda odjednom pad.
Foruaši HELP!!!
Da li je moguće odključati VIP ZTE MF283 PLUS na sve kartice?
Ako da, kako i tko bi to uz naknadu uradio???
HVALA
Oprostite,molim za pomoć
Ima li netko (VIP_MARKO) ili bilo tko drugi koji bi htio ovdje u ZGB podesiti Vip HomeBox na dyndns kako bih router mogao samo instalirati na terenu-naravno uz financijsku ili (i) gastro zahvalu.
Hvala unaprijed
jasmin.zagreb@gmail.com
091/3649111
Pozdrav svima,

Da li postoji ikakva šansa da se za MF283+ dođe do firmwarea koji dopušta bridge mod?
Na žalost, kvaliteta ovog routera nije na nivou da radi samostalno na udaljenoj lokaciji te bi jako želo postaviti neki malo ozbiljniji router na navedeni kada bi mogao raditi u bridge modu.

Svaka informacija je dobrodošla.

Ljep pozdrav svima...
Brzina je na otoku sa krasne pozicije (kao barometar koristim susjedni otok) ne baš kao reklamirana :(
http://www.speedtest.net/result/6236131668

22 mbps DL + 28 mbps UL.

To je najbolje što mogu dobiti. U pravilu je manje. Neprekidni DL (torrent) od 20+ mbps nisam uspio imati dulje od nekoliko sekundi. Na jednoj drugoj poziciji u prostorij, UL mi je bio samo 8 mbps (meni je UL jednako važan kao DL i ključni razlog zašto ne želim kabel s pola ili frtalj mbps UL brzine).

Sad, recimo da kupite auto koji po katalogu ide 120 na sat (recimo milja, što je 193 km/h) a da ispadne kad sjednete u auto da auto ide samo 20 (mph, odn 32 km/h). Ali, kompjutori i Internet, pa to su nas naučili da ne mora raditi, da je dovoljno to plaćati i često kupovati novo. Ili: kažu auto troši 10 litara a ono, troši 60 litara. A jadnog Folcvagena gnjave što je slagao 2-3 litre potrošnje.

Antene:
sa antenama: Jačina signala -94 dBm
http://www.speedtest.net/result/6236194636 24 + 29 mbps
bez antena: Jačina signala -95 dBm
http://www.speedtest.net/result/6236206287 24 + 18 mbps

Nije dobro LTE modem držati blizu kablova od antene. 2 m je OK. 2 cm je katastrofa.
Vraćaju li mi ovi curlovi uvijek samo jedan string? Odn. Moram li provjeravati jesam li dobio ispravan string ("result" i "wan_ipaddr") ili mogu samo bez provjere stringa uzeti vrijednost u drugom "" iz odgovora?
Je, stigao dan ranije, srećom nas dostavljač pozna :)

Nažalost za telnet / ssh si u pravu. Pljunuo me ZTE, dobro nisam dobio i šamar za bezobrazluk! OK: napravio DMZ ka ruteru i DHCP da dodjeljuje samo jednu adresu ruteru i sve štima, WLAN ubio. Trebalo je isključiti konekciju da bih mogao DHCP podesiti. Blesavo ali tako. ZTE neide na zid, moram ga sakriti da ga neka maca ne uzme kao igračku i otkotura.

Na svu sreću, tvoji curlovi rade savršeno 🙂 Dužan sam ti piće kad budem u tvom kraju svjeta. Nisam testirao curl reboot ali nema razloga da ne radi. Ja bih se nagnjavio s ovime do bola, satima. Ma bez tebe mi nije ni na pamet palo curlat, seljak oće telnet / ssh.... Mnogo ti hvala za pomoć. Istina, ovo mi je VIP morao napisati a ne da ovisim o nečijoj dobroj volji. Uglavnom, tvoji curlovi rade i s Routera koji nadzire modem i s Raspberrya koji nadzire router, idem sad prilagođavat skriptu na novi modem. Trenutno sam skripti samo uvalio exit na početku. Srećom skripta nije velika, samo 633 reda :)) A DDNS i VPN sutra ujutro moraju raditi bez diskusije.

Pitanje: jel moram svaki put napraviti curl login prvo pa onda izdati komandu koju hoću (curl WAN IP odn. curl reboot)? Nije problem za reboot, ali WAN IP ću tražiti svakih 5 minuta od modema jer je DoubleNAT. Mislim nema veze, ali ako ne moram davati neku komandu, manje je bolje. Više komandi izdanih ne baš bistrom modemu je samo više rizika za curenje negdje.

Ookla test, 17-20 mbps DL a 26-28 mbps UL. Signal full. Antene ušarafio. Otok. Ping mi je brži nego ranije i brže reagira.

Glede logiranja brzine umjesto svakodnevnog reboota: mislim da je bolje provjeriti i znati što se događa. Pa onda smišljati kako to zaobići 🙂 Pogledat ću onaj speedtest koji si spomenuo, ali prvo moram dobiti Router da nadzire modem jer imam samo 5 dana (zajedno s vikendom) za odluku za ugovor. Brzina me boli briga, ali modem mora raditi pod nadzorom drugih kompova na mreži da se osgiura 24/7 rad bez nadzora.
Razina korisnika 2
Ne ide, to sam prvo probao kad je došao router, "Connection refused" u svim slučajevima za ssh i telnet :)
A možeš se uvijek predomisliti i raskinuti ugovor u čini mi se 14 dana, tako nekako.
Što se tiče brzine, imaš speedtest-cli (https://github.com/sivel/speedtest-cli) koji ti je u repozitorijima svih boljih linux distribucija od cca 2016.g., možda i ranije.
Javi rezultate :)
Kod mene se restarta router svaku noć, ali baš bi mogao to isključiti i logirati brzinu, dobra ideja :-)

code:

speedtest-cli
Retrieving speedtest.net configuration...
Retrieving speedtest.net server list...
Testing from vip ()...
Selecting best server based on latency...
Hosted by Optima Telekom d.d. (Zagreb) [27.08 km]: 40.149 ms
Testing download speed........................................
Download: 35.72 Mbit/s
Testing upload speed..................................................
Upload: 4.21 Mbit/s
Da, imaš pravo. Od VIP-a i dalje očekujem komentar je li se moguće spojiti ssh / telnetom na ZTE MF283+. Upravo sam dogovorio da mi ga šalju.

Hmm, znatiželja će me ubit. Možeš ti probat s nekog Linux stroja otipkat telnet 192.168.0.1 (ili koja ti je već adresa ZTE-a)? Moj stari Huawei nema unos imena korisnika na Web sućelju nego je default user: admin a pwd je pwd koji sam dodijelio tom admin korisniku. I unutra sam. Nije važno, ali ako ti je pri ruci i sjetiš se... Meni na otok neće doći ZTE do petka iako ga danas šalju.

Za početak ću ga ostavit da radi bez restarta i napraviti neki test brzine svaki dan u isto vrijeme i logirati ga. Pa ćemo vidjeti stabilnost brzine. Samo trebam naći koji test brzine mogu ovako napraviti kako želim, iz skripte.
Razina korisnika 2
[quote=pila]

He, garant živiš u gradu :))) Meni je grad udaljen 3 sata puta. Fiksni IP KOŠTA sumanuto a treba mi na 2 lokacije. Ja sam od kabla odustao pred skoro 10 godina. Kad je zadnji put pukao, 3 dana sam se morao svaditi s operaterom da ga netko dođe pogledati i popraviti. Od tada, kablove koji nisu moji ne želim. U praksi u ovih desetak godina imamo manje problema mi s VIPom i Homeboxovima neko drugi s kablovima. Osim prošlog ljeta kad se VIP Interet RASPAO kompletno radi preopterećenja (turista). Nije se mogla skinuti datoteka veća od 1 mb bez da dođe oštećena i tako mjesecima.


Ne, živim u gradiću na moru od 4k stanovnika, na fiksnom internetu sam se patio s brzinom 3-4Mbita, na homeboxu mi ide max 10Mbit na 4G, a 30 na 3G (lokalne bazne stanice ne prenose 4G svugdje) tako da ga držim na 3G. Dakle, u mojoj selendri niti 4G signala nema, ali za surfanje po doma je ok. To što radim poslovno u gradu pa se tamo bavim drugačijim stvarima i za biznis sam navikao na malo drugačije uvjete je druga priča. Biti će zanimljivo vidjeti kako će ovo ljeto raditi VIP mreža tu na moru. Ali mislim da zalazimo već u OT., tema je za ZTE...

Ja sam u stanu s 20+ wifia mreža na 2.4GHz okolo. Na tom bandu nemam što tražiti tako da dodatni uređaj na 5GHz je pod mus.


Ja ništa ozbiljno ne držima na WLAN-u. Imam 12 LAN uređaja tu gdje ide ovaj modem ali na WLANU su samo glupavine poput telefona, prijenosnih računala i jednog tableta koji je dodatni monitor za kamere. Sve što MORA raditi je na kablovima.


Očito VIP ne bi htio da korisnici potežu brzine preko 100 Mbit, a MF283 po specifikacijama niti ne ide preko 150 tako da ništa od superbrzog 4G :-)
Uzmi u obzir da je homebox i zamišljen kao rješenje za korisnike koji ne mogu dobiti pristup na internet preko fiksne linije - ili uopće ili barem ne u nekoj zadovoljavajućoj kvaliteti.


U praksi ta brzina i nema nekog praktičnog smisla. Za većinu stvari dosta je nekih 5 mbps ali da rade savršeno. Operaterima je zbog napretka tehnologije prirodno dizanje brzina a tako izbjegavaju spuštanje cijena. Ljudi pak prepričavaju reklame jer nemaju pojma što je 100 mbps niti da većina ljudi doma nema niti uređaj koji može potegnut 100 mbps preko WLAN-a a bome neće niti preko LAN-a :))) s ovim ZTE-om. A bome niti primjenu koja bi toliko opteretila mrežu (yubitu, vocap i web browsing nisu te primjene).


Gle, ako ti je to za neki biznis, onda bolje da ideš na neku pouzdaniju varijantu pristupa internetu s fiksnim IP-e. Istina je da to košta, ali za poslovne primjene homebox i zafrkancija s DynDNS i sl. je IMHO malo neozbiljno :)
Ak je za po doma, onda ok.


He, garant živiš u gradu :))) Meni je grad udaljen 3 sata puta. Fiksni IP KOŠTA sumanuto a treba mi na 2 lokacije. Ja sam od kabla odustao pred skoro 10 godina. Kad je zadnji put pukao, 3 dana sam se morao svaditi s operaterom da ga netko dođe pogledati i popraviti. Od tada, kablove koji nisu moji ne želim. U praksi u ovih desetak godina imamo manje problema mi s VIPom i Homeboxovima neko drugi s kablovima. Osim prošlog ljeta kad se VIP Interet RASPAO kompletno radi preopterećenja (turista). Nije se mogla skinuti datoteka veća od 1 mb bez da dođe oštećena i tako mjesecima.

Imam 3 lokacije sa 25+ strojeva ukupno, DynDNS nije nešto, koristim druga dva DDNS servisa na dva različita kontinenta, sve imam uduplano, sve pile rade same, svi se međusobno nadziru, toleriram 5 minuta zakašnjenja na DDNS promjeni adrese, sve ide preko VPN-a - sve bez problema. Sve sam isprogramirao da se rješava potpuno automatski, svi korisnici svugdje samo trebaju spojiti VPN.

Osim prošlog ljeta, VIP Homebox mi je vrlo, vrlo dobar. A za ostatak do odličnog: ja sam naučio i isprogramirao zaobilaziti njihove probleme koje oni ne popravljaju.
Razina korisnika 2
Usporenje: da su kinezi htjeli izdati novi fw, uradili bi to, nije to vjerojatno baš novi uređaj nego je najjeftiniji. Treba zvati službu za korisnike i prigovarati, ako budemo obojica možda i prijave kinezima da nešto urade. Inače, svaku nedjelju u 4:30 uvaliti u neki cron reboot modema :)) Napisat ću neku provjeru brzine, neka ju napravi svaki dan i logira rezultat, pa ćemo vidjeti.

To da je najjeftiniji je normalno, jesi vidio kod bilo kojeg našeg ISP-a neki super skupi i kvalitetni modem/router? :-)


Da, nije mi jasno zašto taj bridge mod izbjegavaju. Ista je stvar i za ssh / telnet. Pa prilično je jasno da ovo nije neki router kojega bi se dalo koristiti za ozbiljnijeg korisnika. Danas nemati WLAN AC je smiješno.

Ja sam u stanu s 20+ wifia mreža na 2.4GHz okolo. Na tom bandu nemam što tražiti tako da dodatni uređaj na 5GHz je pod mus.


A nuditi brzinu Interneta veću od 100 mbps i nemati giga LAN port bolje da ne spominjemo.

Očito VIP ne bi htio da korisnici potežu brzine preko 100 Mbit, a MF283 po specifikacijama niti ne ide preko 150 tako da ništa od superbrzog 4G :-)
Uzmi u obzir da je homebox i zamišljen kao rješenje za korisnike koji ne mogu dobiti pristup na internet preko fiksne linije - ili uopće ili barem ne u nekoj zadovoljavajućoj kvaliteti.


Meni nije bitno, skripta na routeru (pravom, ne na ovom ZTE) mi provjerava WAN IP adresu pa ju prijavljuje u DDNS servere kad god se promjeni (zapravo, sve se provjerava najmanje dva puta jer hoću da sve sigurno radi).
Meni je veći problem što mi nakon nekoliko rotacija WAN IP adrese od strane VIP-a Internet prestaje raditi pa moram i to provjeravati i resetirati modem. Zapravo, sad nije ni to problem nego gnjavaža, bio je problem dok to nisam shvatio. Isti problem je u 2 grada s 2 različita modema koji moraju raditi 24/7 bez nadzora. Sad skripta na pravom routeru restarta modem i uglavnom to popravi stvar iz prve.


Gle, ako ti je to za neki biznis, onda bolje da ideš na neku pouzdaniju varijantu pristupa internetu s fiksnim IP-e. Istina je da to košta, ali za poslovne primjene homebox i zafrkancija s DynDNS i sl. je IMHO malo neozbiljno :)
Ak je za po doma, onda ok.
Usporenje: da su kinezi htjeli izdati novi fw, uradili bi to, nije to vjerojatno baš novi uređaj nego je najjeftiniji. Treba zvati službu za korisnike i prigovarati, ako budemo obojica možda i prijave kinezima da nešto urade. Inače, svaku nedjelju u 4:30 uvaliti u neki cron reboot modema :)) Napisat ću neku provjeru brzine, neka ju napravi svaki dan i logira rezultat, pa ćemo vidjeti.

Da, nije mi jasno zašto taj bridge mod izbjegavaju. Ista je stvar i za ssh / telnet. Pa prilično je jasno da ovo nije neki router kojega bi se dalo koristiti za ozbiljnijeg korisnika. Danas nemati WLAN AC je smiješno. A nuditi brzinu Interneta veću od 100 mbps i nemati giga LAN port bolje da ne spominjemo. Meni nije bitno, skripta na routeru (pravom, ne na ovom ZTE) mi provjerava WAN IP adresu pa ju prijavljuje u DDNS servere kad god se promjeni (zapravo, sve se provjerava najmanje dva puta jer hoću da sve sigurno radi).

Meni je veći problem što mi nakon nekoliko rotacija WAN IP adrese od strane VIP-a Internet prestaje raditi pa moram i to provjeravati i resetirati modem. Zapravo, sad nije ni to problem nego gnjavaža, bio je problem dok to nisam shvatio. Isti problem je u 2 grada s 2 različita modema koji moraju raditi 24/7 bez nadzora. Sad skripta na pravom routeru restarta modem i uglavnom to popravi stvar iz prve.

Odgovori